

- Úvod
- Jak chovat krevetky v akváriu
Díky správnému zařízení krevetárka a správné péči můžete předejít spoustě problémům do budoucna. Proto byste si před nákupem krevet měli dopředu zjistit všechny informace, jak o druzích krevet, tak o správné velikosti a zařízení akvária. Krevety můžete chovat v akváriích od objemu 12 litrů. Protože se ale krevety rychle rozmnožují, a protože se ve větších akváriích snadněji udržuje ekologická rovnováha než v těch menších s menším objemem, je lepší akvárium o délce 60 cm, tedy s objemem asi 50 litrů. Takové akvárium je určitě lepší řešení než například Nano akvárium s objemem 10litrů vody.
Jako spodní vrstvu do akvária nikdy nepoužívejte materiály, které do vody rozpouštějí toxické látky. Jinak vybírejte podle vlastního úsudku, jen berte v potaz, že jemný písek může způsobit problémy. Může totiž ztvrdnout tak, že kořeny rostlin nebudou moci dostatečně čerpat vodu, takže začnou odumírat a hnít a vypouštět tak jedovaté bioplyny do substrátu.
Nejlepším způsobem je použít akvarijní štěrk s velikostí zrna 2 až 4 mm. Pokud se chovu chcete opravdu věnovat, raději investujte do kvalitního štěrku, a ne do neznámých výrobků.
Dekorační předměty jako kameny nejsou v krevetárku nezbytné a mají opravdu jen dekorační význam. Pokud vybíráte, použijte pouze takové kameny, které neovlivňují kvalitu vody, která je pro krevetky zásadní. Dbejte také na to, že do měkké vody, která je pro krevety nezbytná, nedáváte žádné předměty obsahující vápenaté látky, které zvyšují tvrdost vody a Ph. V krevetárku byste nikdy neměli zapomenout na kořeny, ideální je např. kořen „Cholla wood“, na jehož povrchu žijí mikroorganismy, které jsou důležitou složkou potravy pro krevetky.
Vzhledem k tomu, že světlo může ovlivňovat chování některých druhů, měli byste dbát i na správné osvětlení. Obecně mají krevetky rády přítmí, tlumenější světlo než jasné záření.
Výběr vašich rostlin uvažte podle svého vkusu, podle intenzity osvětlení a také podle hodnot vody, tzn. podle Ph a teploty. Akvárium může být i hustě osázené, i můžete nechat v popředí dostatek volného prostoru pro pohyb. Rozhodně by vám ale v krevetárku neměl chybět mech, například Jávský mech, Taxiphyllum barbieri a další druhy jako mechové koule, Cladophora aegagrophila.
Než rostliny, zakoupené v chovatelských potřebách, umístíte do akvária, je velmi důležité je důkladně umýt. Můžou totiž obsahovat mnoho nečistot a zbytky hnojiv, které by vám akvárium znečistily.
Jedna z nejdůležitějších věcí, která vám v akváriu nemůže chybět, je filtr. Jednoduchý, levný a pro krevety ideální je vzduchový filtr. Na výběr máte mnoho modelů od různých firem. Velmi kvalitní se doporučuje značka Atman.
Když máte akvárium zařízené, měl by filtr nějakou dobu běžet a tzv. se „zajet“. Minimálně 3 týdny tedy nechte akvárium neosídlené, až pak postupně přidávejte krevety, šneky nebo ryby. Ale ne najednou, dejte akváriu čas, aby si vytvořil dostatečnou biologickou rovnováhu. Nezapomeňte z počátku pravidelně kontrolovat hladinu dusitanu, amoniaku a Ph vody.