- Štítky blogu
- chov krevet
- krevetarko
- krevetky
- planaria
- šišky v krevetátku
- olšové šišky
- olše
- leaves
- catappa
- mořský
- mandlovnik
- krevetka
- parazit
- škůdce krevetek
- ploštěnka
- krmivo pro krevetky
- zakládání krevetárka
- glasgarten
- bakterie
- bacter AE
- rozmnožování
- ztráta vajíček
- umělá inkubace
- šnek v akváriu
- krevety a šneci
- druhy krevet
- krevety
- aklimatizace
- zalozeni krevetarka
- sběr olšových šišek


- Úvod
- Blog
- Chov krevet
- Největší mýty a fakta o sladkovodních krevetkách
Největší mýty a fakta o sladkovodních krevetkách
Ať už s chovem krevetek teprve začínáte nebo jste ostříleným chovatelem, který přesně ví, co krevetky potřebují, není na škodu si připomenout nejrozšířenější mýty, které s chovem těchto vodních tvorů souvisejí. A zároveň si zopakujeme i důležitá fakta.
MÝTUS: Chov krevetek je mnohem těžší než chov ryb
Určitě ne. Chov krevet není složitější ani snadnější než v případě ryb. Jen jejich péči musíte věnovat trochu jinou pozornost. Navíc to nejdůležitější je, že musíte sledovat parametry vody. Krevety jsou jednoduchá stvoření s jednoduchými potřebami. A když budou uspokojeny, krevetky budou prospívat. Dopřejte jim správný substrát, krmivo,dekoraci a úkryty, a budou se mít jako v bavlnce.
FAKT: Krevety jsou kanibalové
Krevety jsou schopny zkonzumovat své kolegy a příbuzné, které se v akváriu nacházejí. Pokud tedy uvidíte, jak se živé krevety hemží kolem nějaké mrtvolky, už víte proč. Krevetky konzumují hlavně svlečky, čímž do sebe dostávají bohatý zdroj minerálů, který se hodí pro vývoj jejich vlastního skeletu. Občas se ale stává, že krevety sežerou i obsah skeletu, tedy samotnou krevetu. To ale ničemu nevadí. Nenechávejte však mrtvé krevety v krevetárku dlouho, mohou způsobit nárůst amoniaku.
MÝTUS: Krevety neřeší problém s řasami
Ano, krevety se sice živí nejrůznějšími druhy měkkých řas a částečně vám pomohou se jich zbavit, ale rozhodně nestihnou zkonzumovat veškeré řasy, které v akváriu máte. Řasy se tvoří velmi rychle.
50 NA 50: Krevety lze chovat v jedné nádrží společně s bettou
Stejně jako lidé i betta splendens neboli bojovnice pestrá má různou povahu. Jedna si krevet ani nevšimne, jiná po nich půjde, jak se lidově říká, jako moucha po flusu. Zkuste se držet jednoduchého pravidla – pokud je kreveta dostatečně malá na to, aby ji betta mohla pozřít, do společného akvária nepatří.
50 NA 50: Šneci zabíjejí krevety
Akvarijní šneci, například surmovka vražedná, obvykle krevetám neubližují. Je však nutné šnekům poskytnout dostatek potravinových zdrojů. Pokud mají hlad, jsou schopni pozřít i krevety.
MÝTUS: Ploštěnka žere krevety
Ploštěnky jsou malí červíci, kteří mají různé zabarvení a živí se vším možným - krmením pro ryby, šneky, šnečími vajíčky nebo jikrami i malinkými krevetami. Pro ty větší, dospělé ale žádnou hrozbu nepředstavují. Je však dobré se ploštěnek co nejrychleji zbavit. Proto raději krevety ani další živočichy příliš nepřekrmujte, jinak se vám v akváriu objeví znovu.
MÝTUS: Krevety ke svému rozmnožování potřebují jávský mech
Nepotřebují. Mech sice dělá pro krevetky prostředí útulnější a příjemnější, ale nutné není. Krevety se dají chovat i v neosázených nádržích. Však i ve volné přírodě krevety žijí na místech, kde roste jen velmi málo rostlin, nebo dokonce vůbec žádné.
MÝTUS: Krevety kladou vajíčka
Krevety vajíčka nekladou. Samička v sobě nosí vajíčka tak dlouho, dokud se nevylíhnou. Jakmile se tak stane, larvy si žijí vlastním nezávislým životem.
MÝTUS: Krevety žerou svá mláďata
Ale ne. Živou krevetu by kreveta nepozřela.
MÝTUS: Krevety se musí krmit každý den
Zakrslé krevety není zapotřebí krmit každý den. Doplňkové krmení je užitečné, ale překrmování jim škodí. Někdy dokonce vede k úhynu. Krevety doporučujeme krmit každý druhý den. Množství potravy se pak liší od velikosti krevet a jejich četnosti.
MÝTUS: CO2 je pro krevety škodlivý
Není. Krevety potřebují kyslík jako každý jiný živý živočich. CO2 neboli oxid uhličitý proto krevetám neubližuje, na druhou stranu příliš málo nebo naopak příliš mnoho CO2 krevetám škodí. Někteří chovatelé dokonce C02 využívají ke snížení pH vody, neboť je pak chov krevetek úspěšnější.
MÝTUS: Krevety potřebují jód
Dávkování jódu do akvária není nutností. Někdy může jód způsobit víc škody než užitku a mnohdy tak vede k úhynu krevetek.