- Štítky blogu
- chov krevet
- krevetarko
- krevetky
- planaria
- šišky v krevetátku
- olšové šišky
- olše
- leaves
- catappa
- mořský
- mandlovnik
- krevetka
- parazit
- škůdce krevetek
- ploštěnka
- krmivo pro krevetky
- zakládání krevetárka
- glasgarten
- bakterie
- bacter AE
- rozmnožování
- ztráta vajíček
- umělá inkubace
- šnek v akváriu
- krevety a šneci
- druhy krevet
- krevety
- aklimatizace
- zalozeni krevetarka
- sběr olšových šišek


- Úvod
- Blog
- Chov krevet
- Založení krevetárka
Založení krevetárka
Vhodné podmínky jsou základ
V první řadě je třeba vědět, že vhodné podmínky v novém krevetáriu nijak neuspěcháte. První 3 až 4 týdny je třeba nastartovat chemický proces, jehož úkolem je účinně odbourávat škodlivé látky, které přirozeně v krevetárku vznikají. O tenhle proces se starají tzv. prospěšné bakterie. A dřív, než je krevetárium připravené, do něj krevety nepatří. Nevhodné podmínky by nepřežily. Pokud chcete celý proces o něco urychlit a užitečné bakterie podpořit, můžete je zakoupit také ve speciálních přípravcích.
Velikost krevetárka
Čím větší, tím lepší. To o nádržích pro krevety platí dvojnásob. Primárně nejde o to, že by se krevety nepřizpůsobily i menším nádržím, například Neocaridina by v nich přežily zcela určitě. Jde tu o stabilní udržení podmínek vody. A tohle riziko s kolísáním kvality vody nejvíce hrozí právě v malých nádržích. Akvárium by tak mělo být minimálně o obsahu 25 litrů. Myslete na to, že není důležitá ani tak výška, jako spodní plocha. Zde skutečně platí, čím větší, tím lepší.
Bez filtrace vody to nepůjde
Každé akvárium potřebuje filtr, ani nádrže pro krevety nejsou výjimkou. Filtr efektivně vyčistí plovoucí odpad. Zároveň se v něm tvoří biologická kolonie bakterií, která se podílí na filtraci a ničí škodlivé akváriové odpady. Samozřejmě, že existuje několik variant filtrů. Vždy ale na prvním místě zohledněte bezpečnost pro krevety.
Naprosto nevhodné jsou filtry, u nichž hrozí nasátí krevetek, což má logicky za následek jejich úhyn. Zde platí pravidlo přímé úměry, tedy čím větší plocha filtračního materiálu, tím lépe. K nejosvědčenějším filtrům patří jednoznačně molitanové. Nejen, že skvěle fungují, ale snadná je i jejich údržba.
V případě, že si chcete filtr vyrobit sami, pak je doporučená filtrační hmota BioActive ve spojení e vzduchovacím motorkem. Případně tzv. hamburský filtr, u kterého tvoří filtrační hmota celou jednu stěnu krevetárka. U tohoto typu je doporučení mít 1 litr filtrační hmoty na 30 litrů vody.
Půdní filtr se naopak příliš nedoporučuje. Jestliže ho používáte, tak se do substrátu nesmí vysazovat rostliny. Rostliny ale v krevetáriu plní nenahraditelnou funkci.
Vhodný substrát
Substrátů existuje celá řada. Aktivní substráty jsou z přírodních jílů a hlín. Oproti pasivním substrátům mají tu výhodu, že kladně mění stav vody a snižují její PH a také podporují růst rostlin. Čím tvrdší voda, tím dříve se jejich vlastnosti vyčerpají a je třeba je měnit. Častá výměna může mít nežádoucí vliv na samotné krevety. Obecně je tedy dobré, řešit jak kvalitní substráty, tak vlastnosti vody. Aktivní substráty ocení zejména ty druhy krevet, které preferují měkčí vodu (Caridina). Tyhle substráty mají primárně tmavou až černou barvu.
Jak už bylo řečeno, pasivní substráty nijak parametry vody nemění. Skládají se z přírodních písků a štěrků. Jsou proto vhodné k odolnějším druhům krevet. Neocaridiny mají rády tvrdší vodu, takže je pro ně vhodnější pasivní substrát. Pozor na to, aby tenhle substrát byl skutečně přírodní. Přírodní štěrk ani písek nebývá tmavý. Spíš to znamená, že je přibarvený a mohl by tak do vody vypouštět látky, které by mohly vést úhynu krevet.
Světlo je životabudič
Je ale třeba přizpůsobit světelné podmínky chovu konkrétních krevet. Nikdy na krevetárko nenechte svítit přímé slunce. Svícení by se mělo pouštět v pravidelných cyklech. Krevety se také rády schovávají a tak jim vytvořte úkryty, ve kterých se podle potřeby mohou kdykoli schovat a to i třeba před světlem. Pro samotné krevetárko je světlo dobré, protože podporuje růst rostlin a řas. A právě řasy jsou oblíbenou a důležitou součástí jídelníčku krevet.
Teplota vody
Teplota vody se vždy řídí dle druhu krevet, který chováte. Většina krevet nezvládne teplotu vyšší než 28 stupňů. Krevety mají rády pokojovou teplotu, ale ani ta není po celý den úplně stejná. Proto se k její regulaci hodí ohřívač s termostatem. Důležité je, udržovat teplotu vody stabilní plus mínus stupeň, větší výkyvy nejsou pro krevety vůbec dobré. S pomocí akvarijního teploměru můžete teplotu jednoduše kontrolovat. Pokud by se stalo, že se teplota zvýší, například třeba v létě, pak ji můžete snížit několika způsoby. Například její částečnou výměnou, omezením svícení, ale jde využít i led v sáčku.
Rostliny
Rostliny jsou důležité jak pro krevety samotné, tak i pro udržení dobrého prostředí v krevetáriu. Plovoucí rostliny vypadají dobře, ale jejích přemíra může výrazně omezit pronikání světla do akvária, což pozastaví i růst řas a to by nebylo zrovna žádoucí. Každopádně absorbují škodlivé dusičnany, takže to chce jen vyvážit jejich množství na velikost akvária.
Mechy a jemnolisté rostliny jsou vhodné. Jávský mech patří mezi nejvyužívanější. Je to přirozený úkryt pro krevety i jejich mláďata. Navíc jsou obecně mechy zdrojem mikroorganismů, kterými se krevety živí.
Pokud pořizujete nové rostliny, nikdy je nezapomeňte pořádně propláchnout, abyste si do akvária nezanesly nežádoucí látky a hnojiva.
Jak na to – krok za krokem
Těchto pár stručných bodů vás krok za krokem povede při vytváření krevetárka, aniž byste zapomněli na to nejdůležitější:
- Umístěte akvárium na vybrané místo a přesvědčte se, že zvládne unést výslednou váhu akvária a zároveň, že bude akvárium ve vodorovné poloze
- Dle návodu omyjte vybraný substrát a položte jeho vrstvu na dno nádrže
- Rozmístěte vybrané rostliny, úkryty a dekory
- Naplňte nádrž vodou, buďte opatrní, aby vše zůstalo na svém místě
- Zapněte filtr, lampu, topení
- Zahajte 3 až 4 týdenní cyklus, kterým docílíte stabilního prostředí v akváriu. V jeho průběhu pravidelně měňte část vody. Tento krok se nesnažte nijak urychlit, bez prospěšných bakterií. Ty se musí vytvořit samy, nebo jim můžete pomoct bakteriálními přípravky