- Štítky blogu
- chov krevet
- krevetarko
- krevetky
- planaria
- šišky v krevetátku
- olšové šišky
- olše
- leaves
- catappa
- mořský
- mandlovnik
- krevetka
- parazit
- škůdce krevetek
- ploštěnka
- krmivo pro krevetky
- zakládání krevetárka
- glasgarten
- bakterie
- bacter AE
- rozmnožování
- ztráta vajíček
- umělá inkubace
- šnek v akváriu
- krevety a šneci
- druhy krevet
- krevety
- aklimatizace
- zalozeni krevetarka
- sběr olšových šišek


- Úvod
- Blog
- Chov krevet
- Šnek není škůdce ale pomocník
Šnek není škůdce ale pomocník
Šnek rozhodně není škůdce, jak si mnoho chovatelů krevetek může nesprávně myslet. Přítomnost šneků se významně podílí na udržení biologické rovnováhy v akváriu. Aby se krevetám v krevetáriu dobře dařilo, musí mít prostředí přímo na míru. Což znamená, že jsou v něm potřeba také prospěšné bakterie. Šneci v nádrži vytvoří odpad, který pomůže bakteriím nejen přežít, ale dál se i rozrůstat. Šneci svou přítomností krevetám přirozené zajistí biologickou rovnováhu v nádrži a to s vaší minimální pomocí. Jsou skvělými pomocníky už od samotného počátku chovu krevetek, kdy zatím vaši nádrž pro krevetky připravujete. Jejich benefitů tak můžete využít hned od samého prvopočátku.
Šneci jsou užiteční z mnoha důvodů
V substrátu se časem může a také bude hromadit plyn. Rozkládající se potrava ho produkuje a jednou za čas dojde k jeho uvolnění. Pro krevety je přítomnost plynu velmi toxická. Pokud máte v akváriu šneky, je problém vyřešen. Tím, jak se šneci v substrátu pohybují, tak ho vlastně převrací a kypří. Tím uvolňují plyn postupně a nedochází trak ke vzniku plynových kapes v substrátu, ve kterých by se jinak plyn nekontrolovaně hromadil. Přirozenou cestou tak předchází k hromadění toxicity a dělají doslova medvědí práci.
Levatky, kružníci, okružáci i piskořky jsou skvělé pro boj s řasami, je možné je využít i na příkrm krevetek a pomohou i s kypřením dna.
Jak na nekontrolovatelné přemnožení šneků
Jak postupovat, aby se nakonec nestali právě šneci pány vašeho akvária? Není třeba obávat se jejich nekontrolovatelného přemnožení, chce to ale důsledně dodržovat jednoduchou zásadu. Nedávat krevetkám víc potravy, než potřebují. Šneci totiž zkonzumují veškerou potravu, která po krevetkách zbude. Čím více jí bude, tím více podpoříte jejich nežádoucí přemnožení.
Šneky můžete využít i jako potravu
Pokud by se tak stalo, ze zkušenosti je možné využít část šneků jako potravu pro krevety. Zní to možná trochu brutálně, ale řada chovatelů šnečky rozdrtí a nabídne krevetám jako zpestření stravy.
Hlavní zásada tedy zní – nepřekrmujte krevety, zabráníte tak přemnožení šneků.
Tím výhody nekončí
A ještě jedna věc, která pochází přímo ze šneků, prospívá krevetkám. Šnečí trus obsahuje bakterie, které prospívají trávicímu systému krevetek. Jejich vzájemná symbióza je proto dokonalá.