- Štítky blogu
- chov krevet
- krevetarko
- krevetky
- planaria
- šišky v krevetátku
- olšové šišky
- olše
- leaves
- catappa
- mořský
- mandlovnik
- krevetka
- parazit
- škůdce krevetek
- ploštěnka
- krmivo pro krevetky
- zakládání krevetárka
- glasgarten
- bakterie
- bacter AE
- rozmnožování
- ztráta vajíček
- umělá inkubace
- šnek v akváriu
- krevety a šneci
- druhy krevet
- krevety
- aklimatizace
- zalozeni krevetarka
- sběr olšových šišek


- Úvod
- Blog
- Chov krevet
- Proč krevety přicházejí o vajíčka
Proč krevety přicházejí o vajíčka
Důvodů, proč se nedaří, může být hned několik.
- Krevetky jsou mladé, nezkušené a navíc jsou v novém prostředí. Pokud vše probíhá tak jak má, krevetka k vajíčkům pomocí pleopodů (plovacích nožek) posílá dostatečné množství kyslíku. Vajíčka jsou tak udržována v čistotě, bakterie a plísně na ně nemohou. I mladé krevetky si se vším poradí, chce to jen nějaký čas.
- Krevetky nemají vajíčka z důvodu nového prostředí, ze kterého jsou stále ještě ve stresu. Chce jim to dopřát tu nejlepší kvalitu vody a čas na to, aby se zabydlely.
- Krevetky mohou přijít o vajíčka už v rané fázi a to buď proto, že vajíčka nebyla dostatečně oplodněná, nebo kvůli tomu, že vajíčka nebyla dostatečně připevněna pleopodům.
- Krevetky přicházejí o vajíčka v pozdním stádiu vývoje z mnoha důvodů, které bývá těžší určit. Čím déle jsou vajíčka ve vývoji, tím více jsou struktury spojující vajíčka s krevetkou vystaveny čím dál většímu opotřebení. Ztráta může být také způsobena čím dál větší velikostí vajíček. Ta jsou kvůli tomu náchylnější na přenos stresu, na což jsou velmi citlivá.
- Došlo k náhlé změně kvality vody (nestálá teplota, tvrdost, pH). Krevetky na tyto měny reagují stresem, což se opět projeví ztrátou vajíček.
- Samička mohla být ve stresu (z jiných korýšů v akváriu, změny prostředí, případně nadměrnou manipulací).
- Nedostatečná genetická rozmanitost (u starších chovů) vede ke slabším a slabším potomkům, kteří jsou náchylnější na nejrůznější genetické mutace.
Dopřejte krevetkám stabilní prostředí
Z toho všeho vyplývá, že je třeba poskytovat krevetkám stabilní prostředí, vyvarovat je stresu, zbytečně s nimi nemanipulovat a nechat je, aby těžily ze svých zkušeností, které přicházejí časem a postupně.
Tip: Vápník podporuje nejen růst krevet, ale také vajíček, proto je výhodné využít jeho vlastností ke zdravému vývoji vajíček a následně i potomků krevetek. Je třeba, aby byl součástí potravy, ale i přímo ve vodě.
Umělá inkubace vajíček
Je tu i možnost umělého vylíhnutí vajíček v případě, že dojde ke smrti krevetky. V takovém případě je třeba vajíčka, například za pomocí párátka, odstranit z mrtvé krevetky, umístit je do speciálně připravené nádržky a simulovat proces, který jim jinak dopřává krevetka. Tedy větrat vajíčka, aby je neohrozily bakterie a plísně. Tento způsob umělé inkubace chce zkušenosti, ale má velmi dobré výsledky.