- Štítky blogu
- chov krevet
- krevetarko
- krevetky
- planaria
- šišky v krevetátku
- olšové šišky
- olše
- leaves
- catappa
- mořský
- mandlovnik
- krevetka
- parazit
- škůdce krevetek
- ploštěnka
- krmivo pro krevetky
- zakládání krevetárka
- glasgarten
- bakterie
- bacter AE
- rozmnožování
- ztráta vajíček
- umělá inkubace
- šnek v akváriu
- krevety a šneci
- druhy krevet
- krevety
- aklimatizace
- zalozeni krevetarka
- sběr olšových šišek


- Úvod
- Blog
- Chov krevet
- Aklimatizace krevet
Aklimatizace krevet
Pokud krevety přepravujete sami, dbejte na stálost teploty vody. Stres z této změny by totiž velmi pravděpodobně byl příčinnou jejich úhynu.
V první řadě je třeba, aby byl krevetám dán čas přizpůsobit se jejich novému prostředí a věnovat se parametrům vody. Ty totiž musí s co největší přesností odpovídat potřebám daného druhu krevetek.
Naplánujte si celý proces krok po kroku
- připravte si své krevetárium
- naplánujte den nákupu krevet
- vyřešte přepravu krevet
- rozplánujte aklimatizaci krevet
Příprava krevetária
Připravte si své krevetárium, jeho podmínky přizpůsobte druhu krevet, které jste se rozhodli chovat. Dodržet doporučené parametry vody (teplota, pH atd.) je stěžejní. Vodní nádrž by měla být v ideálním případě v chodu asi tři týdny před tím, než se od ní rozhodnete krevety vypustit. Pamatujte, že se nevyplatí zbytečně spěchat. Ponechte si dostatečný čas k tomu, abyste mohli podmínky krevetária doladit.
Nákup krevetek
Na nákup krevet si vyhraďte dostatek času, je lepší nemuset řešit nic dalšího, mít dostatek čas na jejich přepravu, případně si je v klidu převzít a moci se jim věnovat. Přece jen je to investice, kterou nechcete promarnit.
Přeprava krevetek
Přeprava krevet je pro ně vždy stresující záležitostí. Pokud si je vyzvednete sami, pak nezapomeňte na to, zohlednit délku cesty, která je čeká. Věnujte důležitost tomu, nakolik je tu možnost, že se teplota vody změní o více než 5 stupňů. Podle toho se vybavte, abyste měli možnost přizpůsobovat teplotu vody dle aktuální potřeby, tedy buď ji snižovat, nebo naopak navyšovat.
Samotná aklimatizace
Důkladně se připravte na proces aklimatizace. Krevety jsou na proměnlivé parametry vody citlivější než rybky. Doporučen je proto následující a především co nejšetrnější postup aklimatizace:
Z přepravního sáčku přelijte krevetky do větší nádoby (kbelíku). Dejte si pozor, aby nedošlo k vyskakování krevetek, některé jsou velmi aktivní. Překryjte proto kbelík například ručníkem. Asi po další dvě hodiny přidávejte vždy v cca čtvrthodinových intervalech asi čtvrt litru vody z akvária do kbelíku. Případně můžete nechat vodu volně přikapávat vzduchovací hadičkou. Je třeba, aby se smíchala transportní voda s tou z akvária, a to v poměru 1:3. Až se tento proces podaří zrealizovat, pak krevetky pomocí síťky přemístěte do jejich nového bydliště. Vždy zkontrolujte, jestli vám v přepravním sáčku, nebo samotném kbelíku, nedopatřením nezůstala nějaká zapomenutá kreveta.
Tímto procesem se velmi efektivně daří překonat krevetkám šok z nového prostředí. Mohou se v klidu přizpůsobit pH a dalším parametrům vody z vaší nádrže.
Dalším užitečným postřehem je, první den ponechat osvětlení v nádrži vypnuté, ať mají klid a zvyknou si na nové prostředí.